Liigu sisu juurde

Inspiratsioon

Ujuvpaigaldusega põrand vajab õiget ja kvaliteetset alusmaterjali

Alusmaterjalide kasutamine ujuvpaigaldatavate põrandakatete puhul ei ole valiku küsimus. Vastavalt paigaldusjuhenditele on see lausa kohustuslik. Alusmaterjali eesmärk on toetada ujuvpaigaldusele omast klikk lukusüsteemi. Lisaks vajaliku stabiilsuse pakkumisele ja lukusüsteemi toetamisele aitab alusmaterjal pikendada põrandakatte eluiga, kaitstes seda aluspõrandast tuleva niiskuse eest. Muu hulgas vähendavad alusmaterjalid ka sammumüra, parandavad soojusisolatsiooni ning muudavad kõndimise mugavaks.

basetec
kork alusmaterjal

Lai alusmaterjalide sortiment on üsna segadusttekitav, kuid siiski on mõned näpunäited, mida valikut tehes silmas pidada:

  • Aluspõranda materjal ja seisukord
  • Paigaldatav materjal
  • Nõuded, mida alusmaterjali abil  tarvis täita (helisummutus, soojustakistus või soojusisolaator)

Paigaldades alusmaterjali põrandakatte alla, moodustub nn põrandasüsteem, millele saab vastavalt tehnilisetele näitajatele anda lisandväärtust – akustilisus, niiskuskindlus, soojusisolatsioon, väikeste ebatasasuste silumine jne.

Põranda alusmaterjalidele esitatavad nõuded

Alusmaterjalid peavad olema ajas püsivad, vastupidavad koormusele (sh veerekoormusele ning survele) ja mõõdupüsivad. Lisaks võivad need olla ka helisummutavate omadustega, niiskuskindlad, põrandaküttesoojust hästi läbilaskvad ehk väikese soojustakistusega või vastupidi, head soojusisolaatorid.

Alusmaterjalid ei ole mõeldud aluspõranda tasandamiseks ega liigniiskuse tõkestamiseks. Nende murede lahendamiseks on olemas eraldi tooted – tasandussegud, pahtlid, niiskustõkke krundid jne.

Miks on vaja jälgida alusmaterjalide tehnilisi näitajaid?

Järgides alusmaterjali kasutamise nõudeid ning tehnilisi parameetreid, väheneb oluliselt põrandakatte kahjustamise oht.

  • Ajas püsivus tagab, et saavutatud kriteeriumid püsiksid põrandakatte eluea vältel. Näiteks kui toolirattad annavad ainult ühele piirkonnale põrandal koormust ning alusmaterjal all jäädavalt deformeerub, siis on suur oht, et sellel alal põrand ühel hetkel kahjustub.
  • Vastupidavus koormusele toetab põrandakatte lukuühendusi. Lukkude eesmärk on hoida põrandat  horisontaalsete liikumiste vastu, mitte vertikaalsete jõudude eest. Seega paksem alusmaterjal pole alati parem. Selle asemel on oluline hoopis koormusega kaasnev absoluutne deformatsioon. Piisavalt suure survetugevusega alusmaterjal väldib väiksemate lukkudega (LVT, laminaat) klikk-ühenduse purunemist. Liiga pehme või topelt kihina paigaldatud alusmaterjal tekitab riski põrandast „läbi astuda“, sest pisike lukk võib liitekohalt murduda. Tulemuseks on vahed põrandalaudade vahel.
  • Niiskuskindlus kaitseb niiskusele reageerivaid põrandakatteid (nt parkett ja laminaat) aluspõrandast tuleneva niiskuse eest. Niiskuskindlat alusmaterjali tuleb kasutada, kui:
    • põrand paigaldatakse betoonile
    • paigaldatud on põrandaküte
    • tegemist on ruumiga keldri, sauna, garaaži, duširuumi vms niiske ruumi kohal

Aurutiheduse saavutamiseks tuleb niiskuskindel alusmaterjal, milleks enamasti on kile, teipida niiskuskindla teibiga või paigaldada ülekattega 20 cm.  

  • Mõõdupüsivus tagab selle, et alusmaterjal ei tõmbuks kokku ega paisuks ning kogu põranda ulatuses oleks tagatud ühesugused alusmaterjali omadused.
  • Helineelduvus võimaldab valida soovitud akustilistele nõuetele vastava alusmaterjali.
  • Mida väiksem on alusmaterjali soojustakistus, seda paremini sobib põrandaküttele. Vastavalt Euroopa standardile EN 1264-3 ei tohiks kogu põrandakattesüsteemi soojustakistuse Rλ,B tase ületada 0,15 m²K/W. Kogu põrandasüsteemi Rλ,B väärtus arvutakse kõikide kihtide soojustakistuste summana, mis on tavaliselt niiskustõke + aluskate + põrandakate.