Liigu sisu juurde

Teenused

Tootejäägid ja keskkond

Meie valdkonnas – nii partnerite juures tootmistes, meie enda laos kui ka ehitusobjektidel – tekib tahes-tahtmata toodete ülejääke. Kuidas nendega kõige säästlikumalt ringi käia?

ReStart Tarkett Lincona 3

Suur osa meie koostööpartneritest on ringmajandusse panustanud juba pikki aastaid. Nad kasutavad tootmistes tootmisjääke, ümbertöödeldud materjalidest toormaterjali (kalavõrkudest vaiba lõimed), kasutavad rohelist energiat, puhastavad ja taaskasutavad tootmiseks kasutatavat vett ning suunavad tekkiva soojusenergia lähedalasuva asumi kaugküttevõrku.

Linconas tekib aeg-ajalt samuti tootejääke, mida ei ole võimalik realiseerida. Oleme püüdnud sellistel juhtudel leida lahendusi, et neid võimalikult vähe otse prügimäele jõuaks. Aastate jooksul on meie jaoks vananenud tootenäidised (eelkõige vaipkatted ja linoleum) jõudnud erinevatesse huviringidesse ja koolide-lasteaedade meisterdamistundidesse. Suuremate laojääkide puhul oleme neid annetanud erinevatele MTÜdele (loomade turvakodud) või mõne muu heategevusliku projekti tarbeks.

Lisaks oleme kõikidele klientidele kaasa antavatele näidistele, kleepinud sildi, mis palub näidise meile tagastada, kui seda enam tarvis ei lähe.

Õnneks on ka tootjad üha enam valmis oma jääke tagasi koguma, et neid ümber töödelda ja uuesti kasutusele võtta. Lincona ja maailma üks suurim põrandakatete tootja Tarkett alustasid Eestis 2020. aasta sügisel pilootprojekti ReStart®. Selle eesmärk on ehitusobjektidelt kokku koguda PVC-katete jäägid, suunata need ümbertöötlemisse ja kasutada saadud graanuleid uute põrandakatete valmistamisel. Pilootprojektiga liitus Eesti majatehas Harmet OÜ, kelle tootmises jääb üle suurel hulgal PVC-katete lõikejääke, mis leiavad tee ümbertöötlemisse, et toota uued põrandakatted. 

ReStart® programmi käigus on viimase kümne aasta jooksul Euroopas ja Põhja-Ameerikas kokku kogutud 105 000 tonni PVC-katteid, vinüüli, linoleumi ja vaipkatete materjali, millest on taas ringlusesse jõudnud 136,5 miljonit m2 põrandakatteid.