Liigu sisu juurde

Inspiratsioon

Kuus fakti Tarketti naturaalse linoleumi kohta

Linoleum on unikaalne põrandakattematerjal, sest see koosneb looduslikest toorainetest, on keskkonnasõbralik, kestab kaua ning näeb kaasaegne välja. Materjali ajalugu ulatub 1860ndatesse, sest just siis see patenteeriti. Linoleumitootja Tarkett sai alguse 1898. aastal.

1. Looduslikest materjalidest koosnev linoleum leiutati juba 1860ndatel.
Inglise leiutaja Frederic Walton avastas, et õli baasil valmistatud ja avatuna jäetud värvi purki tekkis kummilaadne kiht. Pärast erinevaid katsetusi jõudis ta linaseemne õlist, kummist, vaigust ja korgipurust koosneva seguni. Selle kandmisel kangale tekkis põrandakate, mis leidis kiiresti tee kodudesse ja kontoritesse üle kogu maailma. Linoleumi nimetus tuleb kahest ladinakeelsest sõnast: linum tähendab lina või lõime ning oleum tähendab õli.

2. Linoleumi tänapäevane koostis
Linoleumi kõik koostisosad on looduslikud. Taimed, puud ja mineraalid pakuvad sobivat toorainet, et linoleumiks vajalik segu kokku segada. Alates linaseemneõlist ja männivaigust, mis seovad kõik koostisosad omavahel kokku jutest aluskangale, on kõik taastuvad loodusvarad. Tulemus on naturaalne ja ilus põrandakate, mis on antibakteriaalne, hügieeniline, elastne ning ümbertöödeldav.

Linoleumi koostisosad
Lina on siniste õitega taim. Pärast saagikoristust seemned kuivatatakse ning pressitakse linaseemneõliks.
Männikampol ehk männivaik on tahke vorm vaigust.
Puidujahu on peen puidust jahvatatud pulber, mida tuntakse ka puidukiuna. See annab linoleumile kerguse ja vastupidavuse.
Korgipuru, mida linoleumitootjatest kasutab ainukesena Tarkett, muudab linoleumi elastsemaks.
Kaltsiumkarbonaat ehk lubjakivi lisab linoleumile survetugevust ja vastupidavust.
Jute ehk džuut on taimne kiudmaterjal, mille lõimedest valmistatakse linoleumkatte põhi.

3. Linoleumi lai värvivalik
Linoleumi mitmekülgsest värvivalikust, milles on nii heledaid ja neutraalseid kui ka kirkamaid toone, annab sobitada mistahes otstarbega ruumide jaoks sobiva ja stiilse koosluse. On selleks siis haridus-, meditsiini- ja hoolekandeasutused või hoopis laoruumid, poed või muud töökeskkonnad – lõpptulemus on igal juhul silmale hea vaadata.

Tarketti linoleumi värvipalett (112 värvitooni ja 7 erinevat disaini) on koostatud ettevõtte laborites tarbijauuringuid ja disainitrende silmas pidades.

4. Linoleum on vastupidav põrandakattematerjal
Lisaks sellele, et linoleum on keskkonnasõbralik, säästlik ja esteetilise välimusega põrandakate, on see ka väga vastupidav. Ka kümme aastat pärast paigaldamist näeb linoleumpõrand välja sama ehe, ja seda suuresti tänu looduslikele koostisosadele.

Tarketti linoleumkatted tulevad tehasest Xf²™ (suurendab vastupidavust ning vähendab elutsükli maksumust) ja Essenza (polüretaanivaba) viimistluskihiga, tänu millele on linoleumi hooldamine oluliselt lihtsam. Näiteks kulub põrandahooldusele 3,7% vähem vett, 8,9% vähem elektrit ning 25% vähem puhastusvahendeid. Tänu sellele on linoleum hügieeniline põrandalahendus nõudlikesse tingimustesse, näiteks haiglatesse.

5. Linoleumi valmistamine nõuab oskusi ja kannatlikkust
Linoleumi valmistamine nõuab oskusi, hoolt ja kannatlikkust, sest looduslikud materjalid eeldavad, et kogu protsess toimub rahulikult ja ilma kiirustamata.

6. Linoleum ja selle tootmine on keskkonnasäästlikud
Ühiskond liigub üha enam keskkonnasäästliku lähenemise poole igas valdkonnas ning võrreldes 20. sajandi hüpertarbimisega pööratakse 21. sajandil tähelepanu jätkusuutlikkusele. Tänu keskkonnahoidlikule mõtteviisile on vahepeal pigem unustuse hõlma vajunud linoleum põrandakattena taas huvipakkuvaks muutunud.

Tarkett pöörab lisaks jätkusuutliku linoleumi tootmisprotsessidele (linoleumi taaskasutus toomises, vee retsirkulatsioon tehases jne) tähelepanu ka sellele, mis saab tootest pärast selle eluea lõppu. Tarketti linoleumi saab taaskasutada uue linoleumi tootmises või tagastada loodusesse kui biolaguneva materjali. Tarketti Itaalia tehasel on keskkonnamõjude minimeerimiseks ka päikesepaneelid, biomassi boiler ja maaküte ning see kasutab taastuvelektrienergiat.

Tarketti linoleum
• kõige vastupidavam pinnakaitse linoleumiturul (maksimaalne kulumis- ja kemikaalikindlus)
• suurepärane painduvus ja elastsus
• kerge hooldamine toote eluea lõpuni, sest ei vaja vahatamist
• valmistatud kiiresti taastuvatest looduslikest materjalidest
• äärmiselt madal lenduvate orgaaniliste ühendite (VOC) sisaldus
• lai valik traditsioonilisi ja moodsaid värvitoone
• valikus ka ainulaadne, ilma värvipigmentideta ehe naturaalne linoleum

IN_Trentino_Etrusco_14502531_14877005_001