Liigu sisu juurde

Inspiratsioon

10 nõuannet puitterrassi hoolduseks

Selleks, et puidust terrass püsiks kaunis ning vastupidav pikki aastaid, tuleb puitterrassi hooldust teostada regulaarselt. Ideaalis kaks korda aastas – kevadel ja sügisel. Aga piisab ka ühest korralikust hooldusest kevad-suvel.

  1. Alusta terrassi pesemisest. Vajadusel kasuta spetsiaalset pesuvahendit (nt Bona Decking Reviver), mida pakuvad kõik hooldusõlitootjad.
  2. Pesemisel hoidu survepesuri kasutamisest ning vali keskmise tugevusega hari, et vältida puitpinna kahjustamist. Kui terrassi liiga tugevalt pesta, võib pind pärast kuivamist jääda tuhm ja kuiv.
  3. Sammalt saab eemaldada spetsiaalsete vahenditega (nt Saicos Green-Ex). Pikalt hooldamata ja halliksmuutunud terrassi saab heledamaks samuti selleks ettenähtud spetsiaalse puhastusainega Saicos Wood Brightner.
  4. Õhutemperatuur võiks õlitamise ajal jääda vahemikku 13–22°C, täpsema temperatuuri määrab õli ootja. Otsene kuum päikesepaiste kiirendab õli kuivamist, kuid seeläbi väheneb õli imendumine puitu. Jahe ja niiske temperatuur aga pikendab õlide kuivamist. Materjali niiskustase ei tohiks olla rohkem kui 18%.
  5. Olenevalt puidu liigist jääb õlikulu viimistlemata terrassil vahemikku 10–20 m²/l, pikalt hooldamata ja spetsiaalse puhastusainega puhastades võib see suureneda kuni 25% võrra.
  6. Terrassi õlitamiseks kasuta naturaalset või naturaalse ja sünteetilise karvaseguga pintsleid. Kasutatava pintsli laius võiks olla terrassilauast umbes 10–15 millimeetrit laiem. Pintsli eelis rulli ees on see, et ta hõõrub õli puitu. Rull kannab aga õli lihtsalt puidu pinnale laiali.
  7. Enne uue terrassi paigaldamist õlita terrassilauad kõigist neljast küljest. Lõikepinna otsad viimistle otsavahaga, sest see kaitseb niiskuse eest, hoiab ära laudade otstest lõhenemise ning pikendab seega oluliselt terrassi eluiga.
  8. Õli kanna terrassile õhukese kihina. Liigne õli võib muuta terrassipinna nakkuvaks ja nätskeks ning pikema aja jooksul võib tekkida paks „glasuuritud” kiht, mis hakkab maha kooruma. Kui terrassile tekivad väikesed, tedretäppe meenutavad pigmendilaigud, siis tähendab see, et õli kiht on liiga paksult peale kantud.
  9. Õlitamise käigus jälgi hoolikalt tootja juhendit. Oluline on üleliigne õli lapiga ära kuivatada. Pärast terrassi töötlemist peaks õlitatud pind kuivama ideaaloludes vähemalt 24 tundi.
  10. Pigmendiga ehk toonitud terrassiõlid annavad puidule parema UV-kaitse kui naturaalset tooni ilma pigmendita õlid. Seega võib võimalusel eriti lõunapoolsetel terrassidel kasutada just toonitud õlisid. Kergelt tumeda tooniga õli aitab peita puidu määrdumist, kuid silmas peab pidama, et tume pind püüab ka paremini päikesesoojust, millest tulenevalt võib toonitud terrass suvel olla kuumem kui hele.
BONA decking oil application 0
187d5cd13c628302c5e16a9eae30a47ea3e6dca7 bona decking reviver 0