Liigu sisu juurde

Uudised

18.07.2023

Lincona kasutab tootenäidiste komplektide riputamiseks PVC-katte lõikejääkidest tehtud rihmasid

IMG 1409

Taaskasutus ei ole enam ammu võõras mõiste ja rohelisemate valikute tegemine on muutunud meie igapäevase elu lahutamatuks osaks. Püüd asju veel paremini ning efektiivsemalt teha on innustanud ka Linconat otsima uusi väljundeid materjalide taaskasutamiseks.

Pikki aastaid on Lincona oma tootenäidiste komplektide ehk käsipakkide riputusrihamadena kasutanud spetsiaalselt selleks tellitud plastist rihmasid. Laiemalt mõeldes tähendab see lisakulu – toorainele, tootmisressursile, transpordile, mis kõik mõjutab keskkonda. Laias maailmas on see ehk väga marginaalne, aga väikestest asjadest saavadki lõpuks suured.

2023. aasta kevadel otsustasid ettevõtte näidiste meistrid piloteerida, kas plastist riputursihmade asemel töötaksid ka PVC-katetest tehtud rihmad. Teisisõnu materjal, mis meil ühel või teisel viisil niikuinii juba olemas on, toimiks ja peaks vastu. Lincona nutikad meistrid tellisid spetsiaalse stantsivormi ja 4-kuuline testperiood andis julguse tootenäidiste käsipakkide puhul minna täielikult üle PVC-riputusrihmadele. Praeguseks on PVC-riputusrihmad kasutusel pea kõikidel tootenäidiste komplektidel ehk käsipakkidel.

IMG 1145
IMG 1150

Kustkohast tekivad PVC-lõikejäägid, millest riputusrihmasid valmistada?

Maailma üks suurim põrandakatete tootja Tarkett kutsus juba üle kümne aasta tagasi ellu ReStart programmi, mida Eestis Lincona eestvedamisel rakendatakse aastast 2020. ReStart programmi eesmärk on koguda kokku paigaldusest üle jäävad puhtad PVC-katete jäägid, suunata need ümbertöötlemisse ja kasutada saadud graanuleid uute põrandakatete valmistamisel.

Lisaks jääb Lincona laos materjali üle ka tavalise äritegevuse käigus, kus teatud kogust rulli lõpust ei ole võimalik enam realiseerida. Kui varem läks see prügimäele, siis alates 2020. aastast jõuavad kõik Lincona PVC-katete rullide lõpud ReStart kogumiskottidesse, mis viiakse Tarketti Rootsis asuvasse tehasesse ümbertöötlemisse. Kaduvväikest osa nendest lõikejääkidest kasutavad meistrid näidiskomplektide jaoks vajalike riputusrihmade ja/ või sangade tegemiseks. Kui rihm peaks purunema, on võimalik see samuti jääkide kogumise kotti visata, et seda saaks kasutada uute põrandakatete tootmisel.