Liigu sisu juurde

Uudised

25.07.2023

Lincona ja Tarkett tunnustasid ReStart programmis osalevaid Eesti ettevõtteid

IMG 6163 muudetud 1

Tänavu kevadel tunnustasime oma pikaaegse koostööpartneri Tarkettiga ReStart ringmajanduse programmis osalenud Eesti ettevõtteid, kes aitasid 2022. aastal kokku koguda ja ümbertöötlemisse saata ligi 24 tonni PVC-katete jääke.

Kui Lincona ja Tarkett 2020. aasta sügisel pilootprogrammi ReStart käivitasid, ei julgenud keegi ennustada, et projekt Eestis sellise edu saavutab. Ja rõõmustamiseks on ka põhjust, sest Eesti tegi 2022. aastal PVC paigaldusjääkide kogumises Baltikumi parima tulemuse, kogudes kokku ligi 24 tonni PVC-katteid, mis on 50% kogu Baltikumi tulemusest. Lisaks majatehas Harmetile, kes oli Eestis esimene ReStart programmiga liituja, andsid 2022. aasta saavutusele oma panuse veel Matek AS, Greentec Houses OÜ, Loyatic OÜ ja Kaper Moduls OÜ.

Miks on ReStart programmis osalemine oluline?

Ehituses juba on nii, et kahjuks pole võimalik kogu materjalikulu nii täpselt välja kalkuleerida, et mitte midagi üle ei jääks. Paraku leiab enamik nendest jääkidest tee prügimäele. Sõna otseses mõttes on tegemist ressursside raiskamisega.

Seal, kus paljud näevad ehitusmaterjali jääkides prügi, näevad teised võimalusi. Ja nii on ka Tarkettiga, kes juba 2011. aastal käivitas Euroopas ja Põhja-Ameerikas ringmajanduse programmi ReStart, mis võimaldab ehitus- ja paigaldusettevõtetel kokku koguda erinevad põrandakatete lõikejäägid ja ka demonteeritud põrandakatted (PVC, linoleum, vaipkate), et need seejärel ümbertöötlemisse suunata. Tänu sellele programmile kasutatakse uute põrandakatete tootmiseks vähem looduslikku ressurssi, vähendatakse jäätmete mahtu ja süsiniku jalajälge. Jääke tagastavad ettevõtted aga säästavad utiliseerimiskuludelt ning annavad oma pisikese, kuid olulise panuse keskkonnahoidu ja loodusressursside mõistlikku kasutamisse.

Kuigi Eesti kogused ei ole täna veel Euroopa mastaabis võrreldavad, siis numbritest olulisemaks peame võimalust pakkuda kohalikele ehitus- ja paigaldusettevõtetele tasuta põrandakatete puhaste lõikejääkide, (aga ka demonteeritud põrandakatete) kokku kogumise teenust ja nende ümbertöötlemisse suunamist.

Rohelisemate valikute tegemine on täna lihtsam, kui iial varem ja seega ootame ka teisi ettevõtteid ReStart programmiga liituma. Huvi korral võta ühendus Lincona müügijuhi Silver Siimoniga (silver.siimon@lincona.ee; +372 5855 8536).