Liigu sisu juurde

Inspiratsioon

Nutikas täispuitpõrand – targa inimese valik

Massiivpuidust põrand ehk täispuitpõrand on hea lahendus ühiskondlike ruumide katteks, kuna on pikaealine ja sellel kõndides ei teki sammumüra. Loomulikult sobib seda kasutada ka kodus, sest on jalale mugav ja soe astuda. Mosaiik-, industriaal- või lamellparketti peetakse targa inimese põrandakatteks kuna hinna ja kvaliteedi suhe on massiivpõranda pika eluea tõttu enam kui paigas.

Mosaiik-, lamell- ja industriaalpõrandad on ainukesed puitpõrandad, mille tootmisel ei teki jääke, mistõttu on tegemist säästva loodusliku materjali kasutamisega.

Mosaiikparkett

Mosaiikparkett on soodsaim massiivpõranda lahendus ühiskondlikesse ruumidesse ja kodustesse tingimustesse. Põrandat on võimalik aastate möödudes renoveerida, sest võimalikke ülelihvimisi ei takista punnid/sooned ning põrandamaterjali saab kasutada kogu paksuses. Mosaiikparkett sobib kasutamiseks ka põrandaküttel. Mugavaks ja kiireks paigaldamiseks on parketilipid alusvõrgul mustriplokkides (näiteks: ruutmuster, inglise muster, topelt-kalasaba jne), mis liimitakse otse aluspõrandale. Pärast paigaldamist lihvitakse põrand ning viimistletakse vastavalt soovile – lakiga, õliga, õlivahaga jne.

Lamellparkett

Lamellparketi lipp on mosaiikparketist suurema, kuid liistparketist väiksema mõõduga, mistõttu on see liistparketi soodsam alternatiiv. Võrreldes liistparketiga on lamellparketti oluliselt lihtsam paigaldada, sest sarnaselt mosaiikparketile on lamellparketi lipid alusvõrgul mustriplokkides. Põrandakate sobib paigaldamiseks suure kasutuskoormusega ühiskondlikesse ruumidesse. Pärast paigaldamist lihvitakse põrand ning viimistletakse vastavalt soovile – lakiga, õliga, õlivahaga jne.

Industriaalparkett

Industriaalparkett on massiivne väärispuidust põrandakate, mis on mõeldud kasutamiseks nii kodustes tingimustes kui väga intensiivse kasutusega üldkäidavatel pindadel. Võrreldes mosaiik- ja lamellparketiga on industriaalparketi lipp tavaliselt paksem ja  kitsam. Tavapärane lipi pikkus on 16-20 sentimeetrit, aga eksklusiivsemate industriaalparkettide lipid on kuni 30 sentimeetrit pikad. Kuna parketil puudub servades punn-soon ühendus saab põrandat vajadusel korduvalt renoveerida (üle lihvida). Parkett koosneb üksikutest viimistlemata parketilippidest, mis on paigaldamise lihtsustamiseks mustriplokkideks (inglise- ja paralleelmuster) koostatud. Pärast paigaldamist lihvitakse põrand ning viimistletakse vastavalt soovile – lakiga, õliga, õlivahaga jne.

Nii mosaiik-, lamell- kui ka industriaalparketti saab valida erinevates kirjususe astmetes. Eksklusiivsust saab lisada puidu termilise töötlemisega (suitsutamisega).

Täistammest topelt kalasaba mustriga mosaiikparkett Overalli Tallinna esinduses. Foto: Terje Ugandi
Täistammest topelt kalasaba mustriga mosaiikparkett Overalli Tallinna esinduses. Foto: Terje Ugandi
Täistammest industriaalparkett KUMU kunstimuuseumis. Foto: KUMU
Täistammest industriaalparkett KUMU kunstimuuseumis. Foto: KUMU

Tehniline informatsioon:

  • parima hinna ja kvaliteedi suhtega puitpõrand
  • liimitakse otse betoonist aluspõrandale või puidust alusplaadile
  • paigaldust peab teostama professionaal
  • paisuvuugita paigaldus
  • sobib põrandaküttele
  • väga pikk kasutusiga
  • kõndides ei teki sammumüra
  • lai viimistlusvalik: lakk, õli, õlivaha