Liigu sisu juurde

Inspiratsioon

Miks ei sobi laevateki viimistlemiseks õlivaha?

Aja jooksul oleme kokku puutunud erinevate laevateki põrandate viimistlemise skeemidega. Klassikaline viis on täpselt samasugune nagu purjekatel – tiigipuu viimistletakse õliga, mida hoolega igal hooajal värskendatakse. Siseruumides on aga aastate jooksul kasutusele võetud ka õlivahaga viimistlemine. Tänaseks oleme jõudnud järeldusele, et õlivaha mastiksiga täidetud laevateki viimistlemiseks ei sobi. Aja möödudes hakkavad mastiks ja õlivaha reageerima ning tulemuseks on vuukide pehmenemine, mida võib kirjeldada ka sulamisena. Sulanud hermeetik määrib põranda vuukide ümber ära.

Selle põhjuseks on see, et liimimassid ehk mastiksid sisaldavad antioksüdante, mis aitavd neil elastseks jääda ja vastu pidada väga keerulistes ilmastikutingimustes. Õlid ja õlivahad aga sisaldavad kuivatusainet (sikatiiv), mis kiirendab kõvedumist olulisel määral. Isegi sinnamaani, et võib tekitada töövahendite süttimine. Pikaajalisel kokkupuutel tekib nn konflikt antioksüdandi ja sikatiivi vahel. Üks soovib hoida toodet elastsena ja teine seda kõvendada.

Seega püsib olukord pealtnäha stabiilsena seni, kuni antioksüdant saab liimimassist otsa ning see muutub alates pealispinnast pehmeks ja nätskeks.

Ainus võimalus seda protsessi vältida on takistades liimimassi ja õlibaasil viimistlusvahendi pikaajalist kokkupuutumist. Mis tegelikult tähendab seda, et hermeetiku pealt tuleb viimistluskiht eemaldada. Kuna õlitamise töö käigus on jääkide eemaldamine kogu põrandalt viimistlusprotsessi üks osa, siis on õlitamisel hermeetiku pehmeks muutumise risk madalam.

Õlivahatamise korral on hermeetikuga täidetud vuukide puhastamine juba keerulisem, et mitte öelda peaaegu võimatu töö. Seega soovitame laevateki viimistlemiseks kasutada traditsioonilise viimistlusvahendina kanda kinnitanud naturaalset õli. 

Põranda hooldamiseks on sobiv kasutada hooldusõlitamiseks sobivaid tooteid. Näiteks sobib hästi Timberex Satin Oil, ent pärast hooldusõlitamist tuleb liimimassi pinnalt liigne õli taaskord kindlasti eemaldada.

laevatekk