Liigu sisu juurde

Inspiratsioon

Puitpõranda saab muuta libisemiskindlaks

Küllap on iga inimene elus kogenud libedat põrandat – on see siis dušširuumis, ujulas, sulalumest märjaks muutunud kaubanduskeskuse fuajees või hoopiski mujal. Enamasti muutuvad pinnad libedaks just märjaks saades, aga näiteks puidust trepp ei vaja vett, et sellele sokiga peale astudes pinna libedust kasvõi veidikenegi tajuda.

Ühiskondlikes ruumides laialdaselt kasutatud PVCle, kivi- või marmorplaatide libisemiskindlamaks muutmiseks on olemas spetsiaalsed vahendid, mida õnneks ka usinasti kasutatakse. Tegelikult on spetsiaalse vahendiga libisemiskindlaks võimalik muuta ka puitpõrand, aga seda võimalust teatakse ja kasutatakse oluliselt vähem. Näiteks on Saicos õlivahale võimalik lisada ANTI-SLIP lisandit, mis on mõeldud kasutamiseks siseruumide puitpõrandatel (parkett, massiivparkett, liistparkett, kihilised parketid). Sobib eriti hästi sellistele pindadele nagu trepid, treppide esised ning muudab nii lasteaedades kui vanadekodudes astumise ohutumaks ja turvalisemaks.

Töödeldava pinna ettevalmistamine

Juhul, kui puitpõranda all on põrandaküte, tuleb see 36 tundi enne töödega alustamist välja lülitada. Põrandakütte võib sisse tagasi lülitada 24 tundi pärast põrandaviimistlusega lõpetamist.

Töötlemata puidu pnd peab olema puhas, kuiv (maksimaalne niiskussisaldus 12%) ja sile. Kõik vanad viimistluskihid (lakid, värvid) tuleb korralikult maha lihvida. Viimane lihvimine tuleks teostada liivapaberiga, mille karedus on 120-150, kaasa arvatud toa servades. Seejärel eemaldada hoolikalt tolm. Eelnevalt õlitatud või vahatatud põrandad ei vaja palja puiduni puhtaks lihvimist, kui pole just tugevalt kulunud või halliks läinud. Siiski võib kaaluda korralikku pesu Ecoline Magic Cleaner puhastusvahendiga.

Kuidas kasutada?

Libdusevastane lisand tuleb tervenisti valada õlivaha (Saicos Premium Hardwax-Oil) nõusse ning hoolikalt segada. Raputamisest ei piisa. Vastavalt õlivaha nõu suurusele (0,75L või 2,5L) on lisand juba sobiva suurusega pakendis ning libedusevastase aine kogust eraldi välja ei ole vaja arvutada. Suuremate koguste kokkusegamiseks tuleb kasutada suuremaid segamisanumaid

Õlivaha ja libedusevastase aine segu on soovitav valada värvivanni, mitte otse põrandale ning kanda põrandapinnale rulliga.

Viimistlemata põrandatele (ka nendele, millelt on lakk või värv maha lihvitud) on soovituslik kanda segu 2 õhukest ja ühtlast kihti. Kahe kihi puhul on materjalikulu umbes 14m²/1L, kuigi see sõltub lõpuks puidu liigist ja pinna struktuurist.

Eksootilistel ja kõvadel puitudel (sh suitsutatud tamm, meranti, wenge, merbau, jatoba, ipe) on soovituslik esimese kihina kasutada Saicos Ground Oil Extra Thin õlivaha. Teise kihina siis juba libedusevastast ainet sisaldavat segu.

Sõltuvalt temperatuurist ja õhuniiskusest on minimaalne kuivamise aeg 3-5 tundi. Tolmukuivuse saavutab põrand 2 tunni möödudes, lõppkuivuse aga 4-5 päeva möödudes. Kuna Saicose õlivahad on oksüdatiivse kuivamisega, on soovitav avada ruumis aknad, et tagada korralik ventilatsioon ning võimalusel võiks käima panna ka ventilaatori (tavaline väike ringlev tiivik), mis samuti aitab kuivamisele kaasa.

Igapäevaselt on töödeldud pinda soovitav puhastada tolmumopi või tolmuimejaga. Vajadusel võib kasutada ka niisket moppi (aga ainult koos õige puhastusvahendiga, mis õlivaha kihti ei kahjusta).

Kahrs Inventors

Libisemisvaba kasutamist!