PRESSITEADE / 7. oktoober 2014
Ligi kolmandik Eesti haridustasutustest hindab oma põrandakatete seisukorda heaks, kuid 18% vastanutest on äärmiselt rahulolematud, selgus Sisearhitektide Liidu ja Lincona läbiviidud haridusasutuste põrandakatete uuringust.
Lincona juhatuse esimehe Olavi Tuisu sõnul on rahulolematuse protsent murettekitav, aga teisalt on selleks ka põhjust. “Uuring osutas, et kõnealustesse haridusasutustesse on enamikel juhtudel põrandakatteid paigaldatud enne 1991. aastat. Praeguseks on need kindlasti kulunud ega ole suure tõenäosusega saanud regulaarset ja asjatundlikku hooldust, mis aitab põrandate eluiga pikendada ka sellise ajaperioodi jooksul,” ütles Tuisk.
Uuringu andmetel on 16% haridusasutusse põrandakatted paigaldatud enne 1991. aastat, neist 2% juhtudel isegi enne 1960. aastat ehk enam kui pool sajandit tagasi. Samas on üle poole küsitletud õppeasutustest on saanud uued põrandakatted viimase kümne aasta jooksul. Lähima aasta jooksul peab põrandakatete vahetamist tõenäoliseks 10% ning lähima nelja aasta jooksul 43% vastanutest.
Lincona juhatuse esimehe Olavi Tuisu andmetel on Eesti haridusasutuste klassiruumides ning koridorides ootuspäraselt levinuim põrandakattematerjal rullmaterjal ehk PVC või linoleum, mis on maha pandud kahes kolmandikus haridusasutustes. “Uuringule toetudes võib öelda, et seda kasutatakse sagedamini suuremates linnades ning eelkõige seal, kuhu on põrandakatted paigaldatud viimase paarikümne aasta jooksul,” märkis Tuisk. “Üle poole ehk 56% koolijuhtidest eelistaks ka täna oma asutuse põrandakatteks peamiselt rullmaterjali.”
Uuringust selgus, et enim mõjutab põrandakatetele antavat üldhinnangut välimus ning alles seejärel materjali ja paigalduse kvaliteet. Eesti Sisearhitektide Liidu juhatuse liige Ivi-Els Schneider selgitas, et visuaalne väljanägemine mängib olulist rolli inimese emotsioonide tekkimisel ja hinnangute andmisel. “Loomulikult on korras ning neutraalsetes toonides põrandakate silmale oluliselt parem vaadata kui interjööri mittesobivas värvigammas ja lisaks veel määrdunud põrand,” lausus Schneider.
“Siiski ei nähta sageli otsest seost põranda väljanägemise ja paigaldamise kvaliteedi vahel. Kui ikka põrandakate on paigaldatud ebatasasele aluspõrandale või lihtsalt kehvasti, siis ei muuda lohkude ja õhumullidega põrandat paremaks ka sisearhitekti loodud stiilne ja värviline põrandaplaan.”
Suurim probleem, mida vastanud seoses põrandakatetega välja tõid, oli vanus (28%). Hooldusega seotud problemaatikale pidas vajalikuks viidata 18% vastajatest. 15% vastanuist mainis, et nende õppeasutuses on osa põrandaid katkised ning sama paljud mainisid ühe põhimurena kulumist.
Uuringu tulemuste järgi ei pea 37% haridusasutuste direktoritest ja majandusjuhtidest praegust põrandate hooldusintervalli piisavaks, mille põhjuseks on tõenäoliselt rahanappus. “Mõistliku intervalliga hooldus pikendab aga sageli põrandakatte ajahambale vastupidavust kordades,” rääkis Lincona juht. “Kurioosumina on aga ette tulnud juhtumeid, kus hooldusvaba põrandakatte materjali hoolsalt vahatatakse või muul viisil sobimatult hooldatakse. Nii on võimalik korralik ja mitu aastakümmet kestev põrand paari aastaga kasutuskõlbmatuks muuta.”
Uuringus osales kokku 342 haridusasutust üle kogu Eesti, nendest 229 olid lasteaiad, 116 põhikoolid ja 40 gümnaasiumid.
Uuringus osalenud haridusasutustest saava loosi tahtel uue Tarkett põrandakatte koos sisearhitekti nõuannete ja paigaldusega Pärnu Kastani lasteaed, Halliste Pääsukese lasteaed Viljandimaal ning Aseri lasteaed.
1992. aastal asutatud Lincona Põrandakeskus on Eesti suurim põrandakatete maaletooja ja müüja. Ettevõtte eesmärk on tarbijatele ning sisearhitektidele pakkuda mitmekesist, põnevat ning kaasaegset põrandakatete valikut. Linconal on kuus esindust üle Eesti ning ettevõte annab tööd 50 inimesele. Aastal 2013 oli ettevõtte käive 11 mln eurot.
Eesti Sisearhitektide Liidu eesmärk on arendada kodumaist sisearhitektuuri, hoolitseda sisearhitektuuri pärandi säilimise ning sisearhitektuuri arengu uurimise ja teadliku suunamise eest. 20. novembril 1990. aastal asutatud liit ühendab 179 sisearhitekti.
Lisainfo:
Olavi Tuisk
Lincona Konsult AS
olavi.tuisk@lincona.ee
+372 50 49 667
Ivi-Els Schneider
Eesti Sisearhitektide Liit
info@esl.ee
+372 5065713