Liigu sisu juurde

Uudised

13.09.2016

Eesti Sisearhitektide Liit ja Tallinna Haridusamet teevad lasteaedade korrastamisel koostööd. Partnerite abiga renoveeriti Tallinna Mürakaru lasteaia 3 rühmaruumi

murakaru-lasteaed1

Eesti Sisearhitektide Liit (ESL), Tallinna Haridusamet ja partnerid on alustanud koostööd, et aidata parandada Eesti lasteaedade ruumilist keskkonda.  ESL eestvedamisel ja tihedas koostöös interjööri- ja ehitusettevõtetega pakutakse lasteaedade juhtidele professionaalset nõu ruumide sisekujunduses, remontimisel ja vahendatakse lasteaiajuhtidele spetsialistide kontakte.

Esimene ühine missioon toimus juba 2014 sügisel, kui ESL ja Lincona tellisid lasteaedade seisukorra kohta üleriigilise uuringu, milles osales teiste õppeasutuste seas ka 229 lasteaeda.

Uuringus osalejate vahel loositi kolm lasteaeda – Pärnu Kastani lasteaed, Halliste Pääsukese lasteaed Viljandimaal ning Aseri lasteaed, – kuhu Lincona paigaldas uue Tarkett põrandakatte. Sisekujunduslahenduse teostas ESL juhatuse liige, sisearhitektuuri grand old lady Ivi-Els Schneider, kelle meelest on kurb, et paljude laste kasvukeskkonnad on nii kehvas seisus ning väikelaste vajaduste eest keegi ei kõnele:

“Puutun isiklikult kokku mitme õppeasutusega ja näen, kui kaootilised on sisearhitektuurilised lahendused ja materjalivalik ning üldine olukord. Lasteasutuse puhul ei ole see ainult maitse ning esteetika küsimus, vaid ebasobiv materjal võib olla lastele ebaturvaline või isegi ohtlik,” räägib Schneider, kes on olnud ka projekti üks eestvedajaid.

“Väga tähtis on, millises keskkonnas meie tulevik areneb, sisearhitektidena oleme uurinud ruumi mõju inimesele ja teame, kui oluline on see väikelaste arengus. Meie riigimeestel on prioriteedid paigast ära, sest paljude lasteaedade ruumilised keskkonnad on jäänud tähelepanuta ja vajavad kiiresti professionaalset sekkumist,” lisab Schneider.

“Kaks aastat pärast uue põrandakatte paigaldust tunnistavad kolme lasteaia õpetajad, et lapsed on rahulolevamad ja tülitsevad märgatavalt vähem (saavad omavahel märksa paremini läbi),” rõõmustab Lincona juhatuse liige Sven Ersling positiivse mõju üle.

ESL hea koostöökogemus Linconaga andis tõuke missiooniga jätkata ning nüüd on kaasatud mitu uut partnerit, kelle abiga tehakse korda Tallinna Mürakaru lasteaia kolm rühmaruumi.  Seekord saavad ruumid aga terviklahenduse – sisekujunduse teostas sisearhitekt Kristi Prinzmann, värvidega toetab AkzoNobel, remonditöödega abistab Bauhof, uhiuued lastesõbralikud ja naturaalsed linoleum põrandakatted paigaldab Lincona ning valguslahenduse teeb Fagerhult, kes mõõdistas ruumi valgusolukorra enne ja pärast uusi valgusteid ning nendib eksperdina, et valguse mõju inimeste tervisele ja heaolule on tugevalt alahinnatud, kuigi erinevad uuringud on näidanud valgustuse olulisust.

“Lasteaia kontekstis näiteks Lund University ja London City University poolt Londonis 2009. aastal läbiviidud uuring, mis näitas kaudvalguse positiivset mõju algkooli õpilaste enesetundele ja õppeedukusele. Antud uuringus paranes kaudvalgusega testklassides õpilaste õppeedukus, nad tundsid end paremini ja erksamalt. Toimusid ka bioloogilised muutused õpilastel hormoonide melatoniini ja kortisooli tasemetes,” selgitab Fagerhulti võtmekliendi haldur Mihkel Viks.

Bauhofi turundusdirektori Evelin Pae sõnul osaleb Bauhof heategevuslikus projektis ennekõike seetõttu, et juhtida üldsuse tähelepanu ruumilahenduste ja kasutatud materjalide olulisusele keskkonnas, milles iga päev viibime.

“Samuti tahame julgustada enne remondi alustamist professionaalidelt nõu küsima – remondi tegemine on nagu iga teine töö, mille saab täisteenusena sisse tellida. See tähendab, et kogu projektijuhtimine jääb Bauhofi kanda ning juhid saavad oma igapäevaste töödega tegeleda“, ütleb Pae.

Temaga nõustub Eesti Sisearhitektide Liidu tegevjuht Liivi Haamer ja lisab:

“Soovime hajutada eelarvamusi, et sisearhitekti nõu on kallis või sellega kaasneb ilmtingimata projekti kavandamine/joonistamine.  Sageli võib professionaalide kaasamine tähendada hoopis säästlikumat ja nutikamat lahendust.”

Tallinna Mürakaru lasteaia remondi käigus tõdeti, et vaatamata abivalmitele ja heldetele koostööpartneritele kõigi abivajajateni paraku ei jõuta, kuid koostöös Tallinna Haridusametiga plaanitakse teavitada lasteaiajuhte ning vahendada sisearhitektide ja partnerite kontakte, kes on valmis õppeasutusi remondi küsimustes nõustama.  Samuti kavatsetakse kaasata projekti veel teisigi ettevõtteid üle Eesti, kes soovivad oma teadmiste või vahenditega panustada.

Esimese Tallinna kesklinna lasteaia värskelt remonditud ruumide avamine ja koostööprojekti tähistamine ning heade kavatsuste leppe sõlmimine toimus 9. septembril Mürakaru lasteaias, V.Reimani 3.

murakaru-lasteaed2

Lasteaia värksendusprotsessi saab videpildis vaadata SIIT.