Liigu sisu juurde

Inspiratsioon

Kas harjatud puitpõrandat saab renoveerida?

Boen harjatud porand

Harjatud puitpõrand, millel puidusüü on visuaalselt nähtav ning käega tuntav, on olnud aastaid klientide eelistatuim puitpõrandakate. Mis aga saab siis, kui põrand vajab restaureerimist? Kas harjatud puitpõrandat on üldse võimalik sellisel kujul renoveerida, et puidusüü endiselt nähtav ja ka tuntav on, või tasub kohe poodi uue põrandakatte järele minna?

Õnneks on tänapäeval peaaegu kõik võimalik – nii ka harjatud põranda renoveerimine lihvimise ja uuesti harjamise teel. Kuigi harjamismasinad on põrandate uuendamisel kasutuses olnud juba mõnda aega, ei ole seni olnud võimalik uuesti harjata näiteks kalasabamustriga või mõnda teist mustrisse paigaldatud puitparketti. Rootsi põrandahooldusmasinate ja -vahendite tootja Bona on leidnud võimaluse ja arendanud välja harjamissüsteemi, millele puidusüü suund piiranguid ei sea.

Bona harjamistehnoloogia võimaldab nii varasemalt harjatud kui ka siledal põrandal esile tuua naturaalse puidu iseloomuliku välimuse. Erinevate Bona viimistlusvahendite abil saab põranda ilme kujundada just selliseks, nagu soov parasjagu on.

Puidu harjamine

Puit koosneb malts- ja lülipuidust, millest esimene on alati pehmem. Puidu harjamine on puidu mehaaniline töötlemine kapron- või metallharjadega, mille abil eemaldatakse puidu pinnalt pehmed osad. Harjamisega tuuakse välja puidu naturaalsus ja süüjoonis.

harjatud poranda reno