Liigu sisu juurde

Inspiratsioon

Kuidas pikendada puitpõranda eluiga?

Selleks, et puitparkett püsiks kaua kaunina ja põranda eluiga oleks võimalikult pikk, tuleb juba põrandakatet valides läbi mõelda pere kasutusharjumused ning tingimused, kuhu puitpõrand paigaldatakse. Kui peres on väikesed lapsed või lemmikloomad, tasuks kaaluda puidu kõrvale teisi alternatiive, sest tõuksiga toas ringi kihutamine ning koera kurvivõtmised külmkapiukse avamise heli peale jätavad puitpõrandasse kindlasti jäljed.

Kui aga puitpõrand on juba paigaldatud, on mõned nõuanded, mida puitpõranda omanikel tasub tähele panna.

Puitpõranda igapäevane hooldamine

Kuna Eesti inimene on suur korraarmastaja, on olulisemad vead põrandate ülehooldamine, vale hooldusvahendi kasutamine või puhastusvahendite üledoseerimine.

Vale vahendi kasutamise ja üledoseerimisega tekitatakse põrandakattele täiendav ja mittevajalik kiht, mis vastupidiselt ootustele määrdub kiiremini, tekitab läikeerinevusi ja halvimal juhul võib naksuma jääda. Vältida tuleks supermarketites müüdavaid kõik ühes – vannituba, köök, elutuba – vahendeid, mis teevad kasu asemel hoopis kahju. Ka näiteks abrasiivsete puhastusvahendite (nt Ciff) kasutamist peaks vältima – need võivad lakitud parketi pealispinnale jätta kriimustused ja muuta selle matiks.

Puitparketi puhul piisab olenevalt kasutusintensiivsusest igapäevasest või -nädalasest tolmuimejaga tõmbamisest, periooditi niiske (hästi välja väänatud) mopiga pesemisest, nii et põrand oleks kuiv 20 sekundiga. Talvisel kütteperioodil, mil mopiga pesemine ei ole soovitav, sobib kohtplekkide eemaldamiseks spetsiaalne puitpõrandate jaoks mõeldud Bona Premium spray-mopp, mis pihustab kuivanud plekile täpselt õige koguse puhastusainet ja võimaldab pleki eemaldada ilma puidupinnale kahju tekitamata.

bona premium spray mopp

Regulaarne hooldusõlitamine või laki värskendamine

Kuigi üldine soovitus on õlitatud, õlivahatatud põrandaid aastas korra hooldusõlitada või lakitud põrandal lakki värskendada, ei pea sellest alati rangelt kinni pidama. Kõik oleneb ikkagi kasutuskoormusest ning mõnel juhul tuleb hooldusõlitust teha tihemini, mõnel puhul harvemini.

Kõigepealt tasuks hinnata põrandat visuaalselt. Kui õlitatud põrand tundub ilus ja on suuremate kulumisjälgedeta, siis ei pea hooldusõlitamist kohe ette võtma. Abiks on ka näiteks Bona Oil Refresher pihustatav vahend, mille abil saab puitpõrandat õliga rikastada ning seeläbi hooldusõlitamist edasi lükata.

Kui aga õlitatud või õlivahatatud põrand on kuiv, põhilised käigurajad muutuvad nähtavaks, tasuks hooldusõlitamine või õlivahatamine ette võtta.

Lakitud põrandate omanikud saavad samuti piinarikast toa tühjaks tõstmist, lihvimist, tolmutamist ja lakkimist edasi lükata vahendiga Bona Freshen Up. Spetsiaalselt lakitud põrandatele mõeldud vahend kantakse põrandale puhta, niiske spetsiaalse vahamopi abil, kus see ühineb lakiga ning täidab väiksemad kriimustused, andes põrandale uue, värske ilme.

Olulised abimehed kriimustuste vältimiseks ja ravimiseks

Mööbli liigutamisest tekkivaid kriimustusi ja kahjustusi saab vältida, kui kasutada mööblivilte. Sagedamini liigutatavatel mööbliesemetel (nt toolid) tuleb vilte regulaarselt vahetada, sest need kipuvad kuluma.

Laste- või töötubades on tihti ratastega toolid, mis samuti põrandakatet rikuvad. Lahendus on läbipaistvast ja tugevast plastikust toolialused.

Kahjustuste tekkimisel (nt. raske eseme kukkumisel, vedeliku põrandale sattumisel) reageeri kohe. Vigastatud viimistluskihti saab parandada spetsiaalsete vahapulkade, parandusõli või –lakiga.

Meie kliimas on talvine kütteperiood puitpõrandale suur väljakutse, sest kütmisest tuleneva madala ruumi õhuniiskuse tõttu tekivad väikesed juuspraod. Iga pragu puitpõrandas avab vee juurdepääsu puidule ja seeläbi niiskuskahjustustele.

Chairmats

Esik „kuulikindlaks“

Esik on koht, kus põrand saab eriti kõvasti vatti tänu välisjalatsitega sissetoodavale porile, liivale, graniitsõelmetele, soolasegusele lumele, niiskusele jne. Palju saab selle vähendamiseks ise ära teha – näiteks trampida jalad võimalikult puhtaks juba välisukse ees ja enne koduuksest sisse astumist. Sest õue paigutatud porimattide eesmärk ongi kõik üleliigne mustus, pori ja graniitsõelmed endasse koguda. Igal juhul peab tuppa astudes olema esikus ka korralik, soovitatavalt kummipõhjaga porimatt, mis ei lase niiskusel põrandasse imbuda ja kogub kokku peenema mustuse (liiva, tolmu) ning ei lase sel edasi tubadesse kanduda.

IMG 2421