Põrandakatete tootjad liiguvad üha enam keskkonnasõbralikkuse poole – revolutsioonilise uudisega tuli hiljuti välja Tarkett, kes esimesena maailmas on suutnud kõikidest oma PVC põrandakatetest eemaldada meie igapäevakeskkonnas ühed levinumad saasteained ftalaadid, mida seostatakse näiteks vähi ja viljatuse tekkega. 2015. aastast on ftalaadid keelatud juba enamikes ELi toodetes.
„Usun, et ohtlike ainete sisaldusest toodetes tuleb avameelselt rääkida, kui tahame luua endale turvalisemat elukeskkonda,“ sõnas Lincona Konsult ASi juhatuse liige Olavi Tuisk. „Ühed sellised ained on ftalaadid – neid kasutatakse eelkõige plastiku pehmendajana, aga ka mitmete lubrikantide ja lahustite tootmisel. Ftalaate leidub näiteks paljudes kosmeetikavahendites, mänguasjades, värvides, liimides, söögi- ja joogipakendites, põrandakatetes ja mujal, kust nad võivad sulades eralduda ja organismi sattuda.“
Ideaalset asendajat sellele lõhnatule ainele veel leitud ei ole, mistõttu toodete parema kvaliteedi ja värvi tagamiseks on ftalaadid väikeses koguses endiselt lubatud, kuid nende määra jälgitakse juba praegu rangelt kõigis arenenud riikides.
„Suures koguses ftalaatide sattumist organismi on seostatud selliste terviseprobleemidega nagu hormonaalsüsteemi kahjustused, sünnidefektid, allergilised reaktsioonid, astma, vähk jm, kuid reeglina ei piisa siin vaid ühest komponendist – näiteks tehislikust põrandakattest või igapäevasest arvutiklaviatuuriga kokku puutumisest – vaid tähtsust omab siiski paljude erinevate ohtlike toodete koosmõju,“ selgitas Olavi Tuisk.
Lincona Konsult ASi juhatuse liikme Sven Erslingi sõnul on inimesed oma keskkonna kujundamisel üha teadlikumad ja ka nõudlikumad ohutute ainete kasutamise suhtes, mis tähendab, et tervislikkusest on saanud tootjaile oluline müügiargument. „Kõrvuti järjest rangemate euroregulatsioonidega on see innustanud tootjaid tegema mahukaid investeeringuid teadusesse ja uutesse tehnoloogiatesse. Sarnaselt ökotoidule kehtib siingi nõue, et toodete kvaliteet ei tohi keskkonnasõbalike koostisosade kasutamisel oluliselt langeda,“ rääkis Ersling.
Ftalaadivaba PVC väljatöötamine Tarketti poolt on Lincona juhtide hinnangul viimase kümne aasta üks olulisemaid arendusi oma valdkonnas ning samas suunas liigub täna enamik sisustusmaterjalide tootjaid. „Järgmise kümne aasta jooksul kujuneb tõenäoliselt normiks, et meid iga päev ümbritsevad tooted oleksid vähemalt 95% keskkonnasõbralikest materjalidest valmistatud, silmas pidada ka üldist ökoloogilist jalajälge“ märkis Ersling.
Ftalaadivaba põrandakatte on saanud ka Eestis juba mitu avalikku asutust, näiteks Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Pärnu haigla D-korpus, TTÜ ja Mektory Innovatsioonikeskus, Järvamaa Kutsehariduskeskus, Geeni- ja Biotehnoloogiakeskus, Haapsalu Lastekodu Peremajad, Eesti Kohtuekspertiisi Instituut, Sangari Büroohoone jt.